İş Zekâsı (BI)

İşlevsel İş Zekâsı (Operational Business Intelligence), doğru kararı, doğru zamanda alabilmek için işletmedeki operasyonlar doğrultusunda, bütün kullanıcıları ve hatta müşteriler veya tedarikçiler gibi dışarıdaki iş ortaklarını da kapsayacak şekilde kurulan yeni nesil uygulamalardır. Gerçekleşen işlemler ve analitik bakış açısını birleştirerek, karar vericilerin süreçleri gerçek zamanlı olarak analiz edebilmelerini, gerekli kararları anında alabilmelerini ve uygulayabilmelerini sağlar.

İşletmede herhangi bir işlemde beklenmedik bir durum oluştuğunda işler durma noktasına gelebilir. Böyle bir durumda yöneticiler duruma müdahale ederler ve geleneksel yöntemle birkaç telefon görüşmesi ile sorun çözülür. Sorunu çözmenin diğer bir yolu ise, iş akışının karar vericilere doğrudan bağlı olacak şekilde kurgulanmasıdır.

Günümüzde analizler yöneticilere işletmenin temel performans göstergelerinden (KPI) veya özetlenmiş değerlerden oluşan portallerde sunulmaktadır. Doğru kararı doğru zamanda verebilmek için, bilgi akışının günler veya haftalar sonra değil, anında gerçekleşebilmesi önemlidir.

İyi bir İş Zekâsı sistemi kullanıcılarına analiz küpleri, gösterge panelleri (dashboard) gibi araçlar sunar.

Daha iyi bir sistem, bu araçların işlemlerle bağlantısını sağlar, yolunda gitmeyen bir durum olduğunda kullanıcının işlemin detayına girerek sorunun kaynağına ulaşabilmesini sağlar.

Altiware bütün bunlara ek olarak, kullanıcının karar verdiğinde uygulayabilmesini sağlar. Kullanıcı, örneğin gösterge panosunda bir sorunla karşılaştığında, kaynağına inebilir ve işlemi düzeltebilir. Bu şekilde sorun doğru zamanda fark edilmiş, kaynağına ulaşılmış, gereken düzenleme yapılmış ve süreç normale dönmüş olabilecektir.

İş Zekası